Новини

25-09-2015

А.Федотова, партнер АО «Спенсер і Кауфманн»: Необхідно змінювати підхід до надання земель у користування

А.Федотова, партнер АО «Спенсер і Кауфманн»: Необхідно змінювати підхід до надання земель у користування

На цьому тижні у Верховній Раді України був зареєстрований проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об’єктів в комплексі із земельними ділянками» (№ 3157).

Проектом передбачається внесення змін до Водного і Земельного кодексів України, що стосуються надання у користування земельних ділянок, що належать до водного фонду, а також водних об’єктів «для відводу води на меліорованих (зрошувальних) землях, у тому числі землях, на яких розміщені рисові зрошувальні системи» . Зокрема, пропонується доповнити закріплений у ч.4 ст. 59 ЗК перелік призначень, для яких можуть передаватися землі водного фонду на умовах оренди громадянам та юридичним особам, відповідним призначенням. Також передбачається, що для зазначених цілей водні об’єкти будуть надаватися у користування на умовах оренди без застосування конкурентних процедур (без проведення земельних торгів).

Олександра Федотова, партнер АО «Спенсер і Кауфманн», у своєму коментарі “Юридичній практиці” так оцінила запропоновану законодавчу ініціативу:

“Подібні фрагментарні зміни, на мій погляд, недоцільні. Необхідно змінювати підхід до надання земель у користування, у тому числі на умовах оренди, і дозволити надавати ділянки у користування для потреб, які визначаються власником і користувачем з урахуванням обмежень, встановлених чинним законодавством. Так, Земельний і Водний кодекс України, а також ряд законів і підзаконних нормативних актів містять певні обмеження щодо здійснення діяльності на прибережній території, а також з використання водних об’єктів. У зв’язку з цим обмежувати перелік призначень, для яких можуть надаватися у користування такі ділянки і (або) водні об’єкти, не доречно. У разі потреби, для досягнення балансу між економічною та екологічною ефективністю використання таких об’єктів, варто подумати в напрямі регулювання відповідної діяльності.

Що стосується розширення переліку випадків, коли земельні ділянки або права на них можуть відчужуватися не на конкурентних засадах, то тут також, на мій погляд, слід переосмислити наявний підхід: з моменту набрання чинності відповідної статті вона неодноразово доповнювалася. Крім того, існують механізми обходу земельних торгів”.

Усі новини