Новини

10-08-2015

Ігор Чернишенко пояснив, що передбачає скасування трудових книжок

Ігор Чернишенко пояснив, що передбачає скасування трудових книжок

Минулого тижня Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус заявив про плани щодо скасування трудових книжок. Він повідомив, що пакет відповідних законів висланий на узгодження в інші органи. Реакція на новину не була однозначною – деякі юристи підтримали ідею, а деякі – не вважають подібну міру доцільною.

Своєю думкою з цього приводу з порталом ЮРЛИГА поділився партнер АО «Спенсер і Кауфманн» Ігор Чернишенко.

Рано чи пізно Україна, безумовно, відмовиться від трудових книжок. І тут за великим рахунком неважливо, пережиток це радянського минулого (як про це розповіли в Мінекономрозвитку) чи щось інше. Документообіг переходить в цифрову форму і альтернативи цьому немає. Однак в українських реаліях чомусь традиційно виникають сумніви і додаткові запитання.

Почасти ажіотаж навколо ідеї ліквідації книжок створений штучно. По-перше, розмір пенсії і страховий стаж встановлюється аж ніяк не по трудовій книжці, а згідно з даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, куди подаються дані про платежі до Пенсійного фонду по кожному працівнику. А по-друге, трудові насправді ніхто не знищує – їх просто віддадуть працівникам. Тобто, зберігатися книжки тепер будуть не в сейфах на підприємствах, а вдома вкупі з паспортом та іншими важливими документами. І при виникненні питань щодо страхового стажу книжку можна буде так само, як і зараз, використовувати як докази. Тільки от озвучена авторами ідеї перспектива економії в розмірі 500 млн. грн на адмініструванні трудових книжок викликає посмішку, бо скорочувати кадровиків (як і зменшувати їм зарплату) у зв’язку з такими новаціями навряд чи хтось буде. Але це вже питання обґрунтованості ініціативи.

До речі, чому питання скасування трудових книжок ініціювало непрофільне міністерство? Тут не зайвим буде згадати, що зовсім недавно авторитетним складом авторів (Володимир Гройсман, Людмила Денисова, Михайло Папієв, Степан Кубів) в парламенті була представлена ​​доопрацьована редакція проекту нового Трудового кодексу (законопроект № 1658). Там трудова книжка залишається документом про трудову діяльність працівника, в яку роботодавець зобов’язаний вносити записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення з роботи. Тобто виходить, що єдиної концепції реформування трудових відносин в Україні як би і немає.

Треба також розуміти, що реформа не обмежується внесенням змін до 22 законодавчих і сотню підзаконних актів, де згадується трудова книжка. Це звичайно великий обсяг роботи, але реалізація ідеї на практиці потребуватиме на порядок більше зусиль.

Можна прогнозувати, що основна проблема, з якою напевно зіткнуться наші громадяни, – це відсутність необхідних даних (або їх невірне представлення) в Реєстрі соцстрахування. Як відомо, міністр соцполітики Павло Розенко недавно сам визнавав існування проблем з базами даних Пенсійного фонду в частині обліку: де-факто база є, але вона працює по регіонах і якщо працівникові, який працював у кількох регіонах, необхідно підтвердити свій стаж, то запити доведеться відправляти в області. Крім цього, напевно виникне проблема підтвердження стажу держслужбовців та інших бюджетників.

Отже, якщо чиновники бачать труднощі вже лише у нормотворчій діяльності, то такий підхід, чесно кажучи, викликає деяку настороженість.

Усі новини