Новини

27-11-2015

Зменшення кворуму загальних зборів ТОВ може сплутати систему координат ведення бізнесу

Зменшення кворуму загальних зборів ТОВ може сплутати систему координат ведення бізнесу

Загальні збори учасників господарського товариства вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів, – таку норму підтримав парламент 24 листопада ц.р., прийнявши у другому читанні і в цілому проект закону про внесення змін до статті 60 Закону України «Про господарські товариства» (щодо зменшення кворуму загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю).

Які зміни спричинить прийнятий закон, – розповів «Юридичній практиці» Микола Ліхачов, радник АО «Спенсер і Кауфманн»:

«Абсолютно коротенький» (за характеристикою спікера парламенту) Закон про зменшення кворуму загальних зборів учасників ТОВ через брак уваги народних депутатів 4 рази ставився на сигнальне голосування 24 листопада, після чого був прийнятий в цілому. У разі підписання цього закону Президентом таке поверхове ставлення законодавців може сплутати систему координат ведення бізнесу в нашій державі.

Законом змінюється стаття 60 Закону України «Про господарські товариства» в частині зменшення кворуму загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю з 60 до 50%. Іншими словами, засновник компанії, який буде володіти 50% + 1 голосом, зможе самостійно скликати і проводити збори, а також вирішувати більшість питань господарської діяльності одноосібно. Відповідно, власник 49% голосів не матиме можливостей впливати своєю неявкою на збори і блокувати прийняття рішень.

Наміри авторів законодавчої ініціативи вирішити таким чином проблеми захисту інтересів учасників товариств, а також плани наблизити законодавство України до міжнародних стандартів (що має позитивно вплинути на інвестиційний клімат України) все ж викликають деяке здивування. Адже в більшості розвинених країн англосаксонської і романо-германської систем права для кворуму на загальних зборах повинні бути присутні учасники, які сукупно володіють як мінімум 60% від загальної кількості голосів.

Законодавець також передбачив, що господарські товариства, в яких відсутня державна частка, можуть передбачати і іншу кількість голосів для повноважності загальних зборів. Разом з цим, незрозуміло, в який бік (менше або більше) суб’єктам господарювання дозволено змінювати встановлену законом п’ятдесятивідсоткову позначку, і до якої межі.

Тому поки залишається неясним, як буде працювати закон на практиці. Однак у будь-якому разі при внесенні змін до своїх установчих документів, утворенні нових структур, компаніям слід з обережністю підходити до визначення кількості голосів для кворуму. Адже зміна звичних 60% може істотно вплинути на систему управління компанією і її майбутнє».

Усі новини