Новини

15-01-2016

М.Ліхачов розповів, що сьогодні стримує вільний обіг електронних грошей в Україні

Останнім часом Національний банк України зробив кілька важливих кроків назустріч міжнародним платіжним системам (таким як PayPal, ApplePay, GoogleWallet та ін.).

Радник АО «Спенсер і Кауфманн» Микола Ліхачов розповів виданню ЮРЛИГА про фактори, що  стримують повноцінний старт роботи PayPal та інших платіжних систем.

Зокрема, він нагадав, що з усіх нормативно-правових актів, якими в Україні регулюється питання роботи таких систем, можна виділити три головних:

– Постанова НБУ від 4 листопада 2010р.  № 481 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань регулювання випуску та обігу електронних грошей», зі змінами від 24 липня 2015 року;

– Постанова НБУ від 24 липня 2015р. № 480 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України»;

– Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою НБУ від 12 листопада 2003 року № 492, зі змінами від 1 вересня 2015.

Основним кроком НБУ була готовність вносити зміни в профільні нормативно-правові акти для процесу лібералізації та спрощення регулювань та реєстрації в Україні діяльності міжнародних платіжних систем. Дана готовність Національного банку була задекларована в так званому Letter of Comfort від НБУ (є стандартним міжнародним інструментом у переговорах великих корпорацій з органами влади тієї чи іншої країни, який підтверджує серйозність намірів), що так само було оприлюднено на офіційному сайті Нацбанку в прес-релізі 3 серпня 2015р.

З питання реформування профільного законодавства з Національним банком України працює ряд експертів, у тому числі представники Американської Торгово-Промислової Палати в Україні, які підготували свої коментарі та пропозиції для внесення змін до законодавства з метою полегшити заходження і роботу в Україні міжнародних платіжних систем.

Однак основною складністю на шляху початку їх роботи в Україні стали розбіжності в підході реформування основних актів. Зміни законодавства, запропоновані Національному банку Американською ТПП в Україні, які задовольняють очікування представників PayPal (які найбільш активно задіяні в переговорному процесі), були прийняті не повністю.

Серед ключових змін, яких очікували в Американській ТПП і PayPal, і які поки не були повністю прийняті в НБУ, наступні:

– Отримання фізособами-резидентами – користувачами електронних гаманців поповнень в іноземній валюті від інших користувачів;

– Можливість переказу і зарахування коштів в іноземній валюті на рахунки користувачів PayPal в Україні;

– Можливість оплати комерсантами (як юридичними, так і фізособами-підприємцями) послуг / товарів на інтернет-сайтах в іноземній валюті;

– Зарахування коштів в іноземній валюті з рахунку PayPal на банківський рахунок в українському банку з можливістю конвертації в гривню і переказом на гривневий рахунок.

Серед того, що було прийнято Національним банком, можна виділити розділ 8 постанови НБУ № 481, згідно з яким користувач може сплатити тільки товари зі свого гаманця в іноземній валюті тільки на користь торговця-нерезидента. Про переведення грошей просто між фізичними особами – громадянами України не йдеться, що в корені не влаштовує представників PayPal, тому за їхніми заявами PayPal, як і інші міжнародні системи електронних платежів в першу чергу створювалася з метою переказу коштів між фізичними особами, і тільки потім торговцями. 80-90% користувачів PayPal, згідно їхньою статистикою, – це прості фізичні особи.

Поки це є найбільш стримуючим фактором для повноцінного старту роботи PayPal, як і інших платіжних систем. Однак, реформування не закінчено, і НБУ заявляв про свою готовність йти назустріч і вносити додаткові зміни, які дадуть можливість розширити використання електронних грошей. За заявами регулятора, в I кварталі 2016 року планується реалізація третього етапу лібералізації валютного законодавства для забезпечення використання резидентами України повного спектру можливостей, які надані міжнародними системами електронних розрахунків.

Усі новини