Новини

05-02-2016

Радник «Спенсер і Кауфманн» Микола Ліхачов: Не варто думати, що арбітраж – це дорого

У світовій бізнес-практиці порівняно недавно з’явився напрям фінансування видатків у міжнародних арбітражних і судових процесах, який, будучи ефективним способом вирішення міжнародних суперечок, представляє для українських компаній величезний інтерес.

Про те, як залучити кращих юристів Лондона для вирішення свого спору і не платити арбітражний збір, розповів в ході чергової зустрічі членів Клубу корпоративних юристів і фінансистів радник АО «Спенсер і Кауфманн» Микола Ліхачов.

Він порекомендував використовувати арбітражні застереження тим, хто укладає договори з іноземними компаніями, і не боятися звертатися до арбітражу в разі виникнення спору. Також він розповів, що серед арбітражних інстанцій є «статусні», такі як LCIA – Лондонський міжнародний арбітражний суд і ICC – Міжнародний арбітражний суд при ТПП в Парижі. Однак, існують і менш дорогі, які не поступаються якістю розгляду: SCC – так званий Стокгольмський арбітраж або VIAC – Віденський міжнародний арбітражний центр. У кожної – свій регламент і свої розцінки. Хтось розраховує розмір зборів на основі погодинних ставок арбітрів, залучених до розгляду, інші використовують певний відсоток від суми позову.

Однак, на думку М.Ліхачова, не варто думати, що арбітраж – це дорого. Адже за загальним правилом, усі арбітражні витрати зазвичай несе сторона, що програла. І тому, на чиєму боці право, не варто хвилюватися з приводу вартості. Принаймні можна турбуватися в меншій мірі.

У зв’язку з цим досить популярною стає послуга, яку зараз активно пропонує «Спенсер і Кауфманн» – так зване фінансування арбітражу чи судового процесу третьою стороною. «Ми працюємо з низкою інвестиційних фондів, які повністю оплачують арбітражні збори і витрати на юристів, що представляють інтереси клієнтів у міжнародному суді або арбітражі. Це дуже зручний вихід із ситуації, коли у клієнта сильна правова позиція, але недостатньо грошей для оплати арбітражних зборів і витрат на юристів. За це фонди беруть собі певний відсоток від виграшу клієнта в спорі, який вони фінансують», – пояснив М.Ліхачов, додавши, що в разі програшу, всі витрати залишаються на фонді, а український клієнт в цьому випадку не несе жодної копійки витрат. Фактично дана можливість вирівнює шанси платоспроможних і неплатоспроможних контрагентів в міжнародному арбітражі або іноземному суді.

 

Нагадаємо, радник АО «Спенсер і Кауфманн» Микола Ліхачов є членом Лондонського Королівського Арбітражного Інституту, має досвід представництва клієнтів в Лондонському і Стокгольмському арбітражі і іноземних судах. Є постійним арбітром від України в конкурсі з міжнародного комерційного арбітражу ім. В. Віса (Австрія).

Усі новини