Новини

24-03-2016

Як захистити право власності за новими правилами реєстрації нерухомості, розповіла О.Федотова

З 1 січня 2016 року набула чинності нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Тепер після реєстрації правовласнику надається рішення реєстратора та інформація з реєстру в електронній, або, за бажанням заявника, в паперовій формі.

Як власнику житла підтвердити своє право на квартиру, а орендарю упевнитися, що він не має справи з шахраєм, – виданню «Деньги» розповіла партнер АО «Спенсер і Кауфманн», адвокат Олександра Федотова.

«Зазначені документи мають однакову юридичну силу. Логіка цієї норми грунтується на тому, що дані Держреєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень стали відкритими, тому будь-яка особа може ознайомитися з необхідною їй інформацією», – пояснює вона.

Якщо говорити про доказування права власності та його захисту від шахраїв, то, як і раніше, держреєстрація нерухомості здійснюється на підставі правоустановчих документів, які ніхто не скасовував. До них відносяться договір-купівлі продажу; свідоцтво про право власності на частину спільного майна подружжя, видане у зв’язку зі смертю одного з них; свідоцтво про право спадщини; нотаріальне свідоцтво про придбання майна на прилюдних торгах; свідоцтво про право власності на житло або його дублікат, виданий до 1 січня 2013 року, та інші.

«Реєстр містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об’єкти та суб’єктів цих прав і документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію. А інформація, яка міститься в реєстрі, повинна відповідати даним реєстраційної справи в паперовому вигляді», – зазначає О.Федотова.

Тому в разі виникнення спору щодо нерухомості, доказом буде не тільки запис про реєстрацію права, а й документи, на підставі яких такий запис було зроблено, наприклад, нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу. «Якщо запис проведено без належних документів, він може бути скасований в судовому порядку. Крім того, закон вводить процедуру адміністративного оскарження дій державних реєстраторів. Таким чином, відсутність паперового витягу з реєстру не створює проблему в доказуванні наявності оспорюваного права», – резюмує юрист.

Усі новини